Choć większość klientów wciąż wybiera na więźbę dachową drewno, to coraz większą popularność zyskuje także stal. Gotowe więźby metalowe zdobywają coraz szerszą rzeszę klientów. Ich głównymi zaletami są łatwość i szybkość montażu, wytrzymałość oraz niskie koszty.
Wśród inwestorów najczęściej na stalowe więźby dachowe decydują się osoby stawiające budynki wielkopowierzchniowe. W przypadku dużych budowli konstrukcje metalowe są często jedynym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku pokryć dachowych o dużych rozmiarach (np. brak drewnianych krokwi o odpowiedniej długości). Coraz częściej jednak na gotowe konstrukcje stalowe decydują się inwestorzy, którzy stawiają dom jednorodzinny lub nieduże magazyny, garaże czy też pomieszczenia gospodarcze, gdyż stalowe więźby mają sporo zalet i doskonale nadają się na takie budowle.
Taniej i szybciej
Tradycyjne więźby dachowe wciąż są najpopularniejszym rozwiązaniem przy budowie domu. Nie ma również wątpliwości, że przez wiele lat ta sytuacja się nie zmieni. Najchętniej wybieramy sprawdzone rozwiązania, które możemy zaobserwować u sąsiadów, na pobliskich osiedlach czy w drodze do pracy. Jednak osoby, które wybrały więźby stalowe, podkreślają ich zalety montażowe oraz użytkowe. Przede wszystkim, stalowa więźba to nieco niższe wydatki. Taką więźbę zamawiamy w firmie, podając wymiary dachu z projektu, a firma wykonuje je zgodnie z naszymi wytycznymi, a także zajmuje się jej montażem. Nie musimy więc ponosić kosztów pracy cieśli, który musiałby odpowiednio przygotować więźbę drewnianą. Dodatkowo nie musimy tracić czasu, którego potrzebuje drewno na wyschnięcie przed zamontowaniem na stropie. Drewno potrzebuje także odpowiedniej impregnacji i wzmocnienia, co łącznie może trwać kilka tygodni. Więźba stalowa dostarczana jest na budowę w postaci półfabrykatów, które należy ze sobą tylko połączyć. Nie potrzeba do tego dużej ekipy dekarskiej. Łatwiejszy jest także transport elementów stalowych, niż drewnianych. Pamiętajmy jednak, aby decyzję o wyborze materiału na więźbę podjąć na etapie projektowania, dzięki czemu unikniemy kłopotów związanych ze zmianami w projekcie.
Lekka stal odporna na wilgoć
Więźby stalowe to dobre rozwiązanie do starszych budynków, szczególnie tych, stawianych w czasach PRL. Ich stropy często są osłabione, dlatego warto rozważyć montaż lżejszej więźby, która swoim ciężarem nie będzie ich dodatkowo obciążała. Pamiętajmy, że prócz ciężaru więźby musimy doliczyć także ciężar pokrycia dachowego ora elementów wyposażenia poddasza (jeżeli planujemy poddasze użytkowe).
Do zalet więźby stalowej należy także jej odporność na czynniki atmosferyczne, a w szczególności na wilgoć. W jej wyniku w więźbach drewnianych mogą rozwijać się pleśń i grzyby. Stal nie jest także narażona na zagnieżdżenie się w niej robactwa. Nie wymaga więc stałego doglądania. Więźba z drewna wymaga natomiast regularnych przeglądów i konserwacji, co pochłania nasz czas, a także generuje pewne koszty. W przypadku więźby stalowej, zakupionej w dobrej firmie, nie ma obaw o zmiany zachodzące pod wpływem czynników atmosferycznych. Taka więźba nie zmienia się pod wpływem pogody, nawet jeżeli przez długi czas pozostaje niczym nie przykryta. Stal już na etapie produkcji zostaje pokryta dodatkowymi powłokami ochronnymi i przeciwkorozyjnymi, dzięki czemu odporna jest nawet na długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Wprawdzie więźby stalowe także wymagają przeglądów, nie muszą być one jednak tak częste, a w dodatku stal nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji.
Pokrycie na więźbie stalowej
Więźba stalowa wykorzystywana jest najczęściej pod lekkie pokrycia np. gont bitumiczny. Zazwyczaj bezpośrednio na więźbę kładzie się płyty wiórowe, które pokrywa się papą, a na nią dopiero układa się właściwe pokrycie. Więźba stalowa sprawdzi się także w przypadku cięższych pokryć jak blachodachówki, czy tradycyjne dachówki. Trzeba jednak pamiętać, że dobór więźby względem pokrycia musi zostać dokonany już na etapie projektowania.