Kiedy wybrać dachówkę wielkoformatową?

Tematyka artykułu

Model dachówki, na który się zdecydujemy podczas kładzenia lub remontowania dachu, powinien być nie tylko dopasowany estetycznie do wyglądu domu czy też jego otoczenia, ale przede wszystkim maksymalnie funkcjonalny. W niektórych przypadkach największe korzyści osiągniemy wykorzystując dachówki wielkoformatowe.

Zróżnicowanie w walorach użytkowych poszczególnych rodzajów dachówek sprawia, iż każda z nich najlepiej sprawdza się w nieco innych okolicznościach. Modele wielkoformatowe warto wybrać w przypadku, gdy nasz dom posiada duży dach jedno- lub dwupołaciowy. Uda nam się wtedy znacząco zminimalizować straty materiałowe, wynikające z konieczności cięcia dachówek. Dodatkową zaletą będzie także atrakcyjny i elegancki wygląd takiego dachu, wynikający z równomiernego pokrycia jego powierzchni.

Analogicznie dachówki wielkoformatowe nie będą dobrym wyborem na dachy małe lub skomplikowane: wielospadowe, łamane, a także wyposażone w dodatkowe elementy, jak lukarny, kominy czy ozdobne kopuły. Znacznie lepsze rezultaty osiągniemy sięgając po mniejsze modele, choć oczywiście należy zakupić ich w takim przypadku więcej.

 

 

Oszczędność bez utraty jakości

Dachy proste pozwalają również w pełni wykorzystać walory dachówek o większym formacie, między innymi sporą elastyczność przesuwu na zamkach. Przykładowo w modelu TITANIA wynosi on około 43 mm, co przekłada się na możliwość znacznego dostosowania rozstawu łat na połaci, bez utraty szczelności.

Użycie dachówek wielkoformatowych to także dodatkowa oszczędność finansowa. Z racji dużego rozmiaru takich modeli, będziemy mogli ich zakupić po prostu mniej. Znając powierzchnię naszego dachu łatwo obliczymy z wyprzedzeniem ile dachówek będzie nam potrzebnych. W przypadku wspomnianej już wcześniej TITANII wystarczy jedynie 9 – 10 sztuk na metr kwadratowy. Mimo większego rozmiaru, produkty tego typu zachowują również eleganckie proporcje oraz dobre wyważenie.

 

 

Ułatwienie pracy dekarza

Korzyści wynikające z zastosowania modeli wielkoformatowych są odczuwalne również podczas prac dekarskich. Duże dachówki pozwalają na znacznie szybszy, sprawniejszy i wygodniejszy montaż. Rzemieślnik ukończy więc zlecenie w krótszym czasie, a my wcześniej będziemy mogli cieszyć się z gotowego dachu. Co więcej, oznacza to także oszczędność na robociźnie, a tym samym kolejną korzyść finansową dla inwestora.

Kupując dachówki bez wątpienia warto wybrać produkt dopasowany do naszego indywidualnego gustu. Jednak to względy techniczne będą miały decydujący wpływ na przebieg prac oraz ich finalny efekt. Wielkość i stopień skomplikowania dachu jest więc kryterium, które obowiązkowo powinniśmy wziąć pod uwagę. Rozważmy dachówki wielkoformatowe za każdym razem, kiedy jest to możliwe. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy szansę nie tylko zmniejszyć całkowity koszt remontu lub budowy dachu, ale także ułatwić pracę ekipie dekarskiej. Co również ważne – duże dachówki zawsze znakomicie prezentują się na większych powierzchniach.

artykuł powstał przy wpsarciu specjaistów firmy CREATON Polska