Kiedy i jak malować cięte krawędzie dachówek ceramicznych?

Tematyka artykułu

Prace przeprowadzane na dachu wymagają niekiedy docinania dachówek. Zabieg ten najczęściej konieczny jest w sytuacji, gdy musimy dopasować pokrycie do połaci o skomplikowanej architekturze. Aby zachować spójną kolorystykę ciętych dachówek (jeżeli nie zdecydowaliśmy się na modele barwione w masie, jak na przykład dachówki ceramiczne PREMION, CANTUS czy VISIO marki CREATON) niezbędnym może okazać się pomalowanie ich krawędzi. Jakiego rodzaju farby sprawdzą się najlepiej?

 

Dlaczego docina się niektóre dachówki podczas montażu?

W przypadku domów o złożonej architekturze dekarz często musi precyzyjnie dostosować format dachówek do kształtu połaci, wykonując tak zwane „docinki”. Zwykle zabieg ten jest potrzebny podczas pracy wokół okien, kominów czy lukarn. Również obecność koszy dachowych wiąże się zazwyczaj z koniecznością cięciach dachówek w obrębie tego fragmentu połaci.

Przecięcie dachówki ceramicznej sprawia jednak, że odsłonięte zostaje jej wnętrze, które posiada naturalną, ceglaną barwę, różniącą się od koloru i powłoki zastosowanej na powierzchni pokrycia. W konsekwencji taki produkt zaczyna kontrastować z resztą połaci, zaburzając spójność jej estetyki, szczególnie w przypadku domów parterowych, których pokrycie dachu jest doskonale widoczne z poziomu gruntu.

 

 

Czym malować docięte krawędzie dachówek?

Jeśli zależy nam na zniwelowaniu wskazanego zjawiska, to możemy skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych farb (nazywane niekiedy zimnymi angobami). Dostosowane są one pod względem barwy do kolorystyki pokrycia dachowego.

Zamalowuje się nimi krawędzie ciętych dachówek, nadając im jednolity odcień. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto sięgnąć po farby producenta, z którego oferty zakupiliśmy dachówki.

Przełoży się to na atrakcyjny, jednolity wygląd dachu. Na przykład w ofercie marki CREATON znajdziemy farby, które są w maksymalnym stopniu zbliżone do kolorystyki powierzchni zastosowanej na wybranym przez nas modelu dachówki.

Dostępne w niewielkich butelkach oryginalnie farby akrylowe marki CREATON są wyjątkowo wygodne w aplikacji i skutecznie maskują cięte krawędzie dachówek. Równocześnie ich zastosowanie pozytywnie wpływa także na trwałość pokrycia.

Co więcej, niezwykle bogata paleta dostępnych barw sprawia, że bardzo łatwo można dobrać kolor idealnie dopasowany do odcieni produktów z oferty CREATON Polska.

Warto też pamiętać, że konieczności malowania ciętych krawędzi można uniknąć, wybierając produkty barwione w masie, które posiadają jednolity kolor na całym przekroju. Ich przykładem w ofercie CREATON Polska są dachówki produkowane w oryginalnej technologii KERALIS, która zapewnia dodatkowo wyróżniające parametry funkcjonalne i estetyczne.

W kolekcji dachówek marki CREATON barwionych w masie znajdziemy modele o klasycznej, ponadczasowej, jak i nowoczesnej bryle. Są to jak holenderka płaska PREMION, inspirowana dachówką reńską CANTUS, płaska VISIO i karpiówki KLASSIK KERA-BIBER oraz KERA-BIBER PROFIL .