Jakie znaczenie ma tolerancja rozstawu łat?

Tematyka artykułu

Rozstaw łat to jeden z najważniejszych parametrów technicznych każdej dachówki. To na jego podstawie dekarz jest w stanie prawidłowo rozmierzyć łaty niezbędne do montażu dachówki, a także ustalić ile jej rzędów będzie potrzebne na daną połać. Parametr ten powiązany jest bezpośrednio z formatem dachówki i zmienia się wraz z nim.

Tolerancja rozstawu łat informuje nas o dopuszczalnej różnicy pomiędzy rozstawem minimalnym (w którym zagęszczenie dachówek będzie największe), a maksymalnym (w którym będzie najmniejsze).

 

Im tolerancja rozstawu jest większa, tym dany model jest bardziej uniwersalny – łatwiej można dopasować go do dachów o różnej długości. Parametr ten ma więc szczególne znaczenie w przypadku konstrukcji o skomplikowanej budowie oraz podczas renowacji połaci. Wykorzystując dachówki o dużej tolerancji rozstawu łat unikniemy konieczności ich docinania.

Tolerancja wynosi zazwyczaj od 10 do 30 mm dla jednej dachówki. Istnieją jednak modele (np. wielkoformatowa dachówka TITANIA), w których jest ona większa. Dodatkowo warto zaznaczyć, iż dachówki marki CREATON wyposażone zostały w zamki boczne o specjalnej konstrukcji, które nawet przy maksymalnym rozstawie pozostają szczelne.