Jak docieplić poddasze?

Tematyka artykułu

Prawidłowa izolacja termiczna poddasza zapobiega powstawaniu zawilgoceń i umożliwia ograniczenie wydatków na ogrzewanie zimą oraz przegrzewanie poddasza latem. Warto dowiedzieć się, jakie materiały izolacyjne są najbardziej wydajne i jak je montować.

Znaczące ubytki ciepła zimą wywołane nieszczelną (niedokładnie ułożoną) lub zbyt małą warstwą izolacyjną powodują nie tylko dyskomfort wywołany zbyt niską temperaturą w pomieszczeniach, ale również bardzo wysokie koszty ogrzewania.

Latem natomiast nieprawidłowo ocieplony dach skośny potrafi nagrzać pomieszczenia na poddaszu nawet do 40°C! Przebywanie tam może więc przypominać wizytę w saunie. Szybkie i tanie ochłodzenie takiego pomieszczenia jest właściwie niemożliwe. Aby uchronić się przed dodatkowymi wydatkami i zapewnić sobie optymalne warunki mieszkaniowe, warto zainwestować w odpowiedni materiał izolacyjny. Poddasze użytkowe powinno zostać docieplone wełną mineralną z włókien szklanych, ułożonych zawsze w dwóch warstwach (między i pod krokwiami) w celu eliminacji mostków termicznych.

Docieplanie poddasza (instrukcja)

1. Wełna mineralna z włókien szklanych to materiał o najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła, a zarazem najwygodniejszy w układaniu. W pierwszej kolejności zaczynamy od wymierzenia poddasza i prawidłowego wyznaczenia płaszczyzny skosu.

 

 

 

 

 

 

2. Następnie po wewnętrznej stronie krokwi mocujemy wieszaki do montażu profili w odstępach co 40 cm i wysunięte na odpowiednią dla nas długość (grubość drugiej warstwy ocieplenia).

 

 

 

 

 

3. Zapinamy profile i poziomujemy płaszczyznę. Odpinamy profile i rozpoczynamy pracę z wełną.

 

 

 

 

 

4. Pierwszą warstwę umieszcza się między krokwiami dachu skośnego, zaczynając od dołu. Z rozwiniętej rolki odcinamy kawałki wełny o długości 2 cm większej niż rozstaw krokwi.

 

Układając wełnę, należy pamiętać, by każdy jej fragment szczelnie przylegał do kolejnego. Taki montaż zapobiega powstaniu mostków termicznych, które są przyczyną nawet 10% strat ciepła na poddaszu. W zależności od sprężystości materiału pierwszą warstwę wełny dodatkowo zabezpiecza się sznurkiem, linką lub cienkim drutem stalowym (produkty climowool DF35 i climowool DF33 nie wymagają tych dodatkowych zabiegów, co znacznie przyspiesza pracę), tym samym zabezpieczając produkt przed wypadnięciem.

 

 

 

 

 

5. W przypadku dachu z pełnym deskowaniem musimy pamiętać, by podczas montowania pierwszej warstwy wełny zostawić szczelinę wentylacyjną. Jej wielkość zależy od długości połaci dachowej – im dłuższa połać, tym większa powinna być szczelina. Standardowo połać dachu w domach jednorodzinnych nie przekracza 5 m i w takim przypadku zostawiamy ok. 2-3 cm szczelinę drożną w okapie i w kalenicy.

 

 

 

 

 

6. Kolejnym krokiem jest montaż drugiej warstwy ocieplenia. Po rozwinięciu rolki całą matę nabijamy na wieszaki prostopadle do krokwi. Po ułożeniu drugiej warstwy wełny na wieszaki zapinamy profile stalowe.

 

 

 

 

 

 

 

7. Następnie na całą płaszczyznę montujemy (zaczynając od dołu) folię paroizolacyjną z min. 10 cm zakładem, mocując ją do profili za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Na tak zaizolowanej powierzchni układamy płyty gipsowo-kartonowe.

 

 

 

 

Energooszczędność przez cały rok

Pierwszą warstwą do docieplania może być wełna mineralna szklana climowool: DF33 lub DF35 o grubości odpowiadającej wysokości krokwi pomniejszonej o 3 cm na szczelinę wentylacyjną (w przypadku pełnego deskowania). Według projektów będzie to najczęściej grubość 150 mm. Z kolei do izolacji drugiej warstwy można zastosować wełnę climowool DF33 lub climowool DF35 o grubości 100 mm.

Wskazane produkty są gwarancją najbardziej satysfakcjonujących rezultatów – zamontowana izolacja pozwala zaoszczędzić 3000 kWh w ciągu roku! Warto dodać, że nowo powstające domy – budowane według obowiązujących w Polsce przepisów – powinny zużywać rocznie od 90 do 120 kWh/m2. Natomiast zużycie energii w starym budownictwie sięga ponad 200 kWh/m2.

Docieplenie poddasza zapewnia więc znaczną redukcję kosztów ogrzewania domu oraz wprowadza zrównoważony, zgodny z normą poziom eksploatacji energii cieplnej.