Aby dachówka ceramiczna doskonale pasowała do kształtu dachu i designu domu musi mieć odpowiednio dobrany nie tylko kolor, ale również wykończenie. W tym miejscu stajemy zazwyczaj przed wyborem dachówki naturalnej, angobowanej lub glazurowanej, do dyspozycji mając całe palety barw i odcieni (w zależności od producenta). Jeśli masz wrażenie, że producenci dachówek ceramicznych mają w swojej ofercie zbyt wiele rodzajów, podtypów, kolorów – czyli ogólnie mówiąc przedstawiają zbyt szeroką gamę możliwości, byś mógł bez problemów podjąć decyzję, jaka dachówka będzie najlepsza na Twój dach, ten artykuł powinien nieco rozjaśnić Ci sytuację.
Dostosowanie do więźby dachowej
Po pierwsze – ogranicz liczbę możliwości ze względu na rodzaj więźby dachowej. Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania domu, a dach nie został jeszcze wykonany, to niestety to kryterium nie będzie Cię dotyczyć. Jeśli jednak zmieniasz lub remontujesz dach, musisz wziąć pod uwagę jak została zaprojektowana jego więźba. Może ona bowiem przenosić konkretne obciążenia, a ich przekroczenie grozi poważnymi konsekwencjami, a w ostateczności nawet zawaleniem się dachu. Być może zatem Twój wybór zawęzi się jedynie do tych lżejszych dachówek ceramicznych.
Estetyka i charakter budynku
Po drugie – określ charakter swojego domu. Czy bardziej podobają Ci się domy tradycyjne, z czerwonymi dachami, nierzadko wyłożonymi karpiówką? Czy może Twoja osobowość pozwala Ci na śmielsze eksperymenty z kolorami i nie boisz się wyraźnych, jaśniejszych bądź ciemniejszych barw? Zwróć uwagę na dachy innych domów. Jakie uczucia budzą się w Tobie gdy spoglądasz na niebieski bądź zielony dach? Pomyśl także nad tym, jakiego koloru będą ściany Twojego domu. Możesz wstępnie określić gamę kolorów, jakie wydają Ci się odpowiednie dla Twojego pokrycia, które ma przecież za zadanie sprawić, by dom był jedyny w swoim rodzaju.
Rozmiar i modele dachówki
Kolejną kwestią będzie rozmiar dachówki. Tutaj warto wziąć pod uwagę liczbę połaci dachowych. Jeśli dach jest na przykład dwuspadowy, spokojnie można myśleć o większych dachówkach, które zazwyczaj układa się nieco łatwiej i szybciej, co może zmniejszyć koszty. Jeśli jednak dach ma skomplikowany kształt, znajdują się na nim lukarny czy też wole oka, lepszym wyborem będzie mniejsza dachówka, która pozwoli dekarzowi lepiej podkreślić kształt dachu i wszystkie jego załamania.
O typach i rodzajach dachówek ceramicznych można pisać praktycznie bez końca… Liczba dostępnych modeli stale rośnie i nic nie zapowiada by miało się to zmienić. Warto przejrzeć ofertę producenta i szczególnie zwrócić uwagę na zdjęcia dachów wykonanych z konkretnego rodzaju dachówki. Nieocenione będą także opinie znajomych i informacje, które można uzyskać z pierwszej ręki. Niektórym bardziej podoba się tradycyjna karpiówka, inni zdecydują się na popularniejsze dachówki zakładkowe, które także ładnie prezentują się na większości dachów, jeszcze inni są zwolennikami dachówek zwanych „mnich-mniszka” – dla takich właśnie osób powstały nowe rodzaje, do złudzenia przypominające ten typ, jednak znacznie łatwiejsze w układaniu.
Wykończenie
Wybór między dachówką naturalną, angobowaną, a glazurowaną zazwyczaj zależy od tego, na ile pozwala nam budżet. Element wykończenia dachówki nadaje też naszemu domu określony charakter. Domy pokryte dachówką naturalną zazwyczaj nawiązują swoim wyglądem do tradycyjnych domów lub dworków. Dachówki angobowane lub w szczególności glazurowane polecane są dla domów współczesnych i nowoczesnych. Zakup dachówki glazurowanej to z pewnością większy wydatek, ale z pewnością nie będziemy go żałować. Glazura bowiem daje możliwość cieszenia się pięknym, trwałym i lśniącym dachem przez długie lata.
Dachówka naturalna
Dachówka naturalna to nie tylko dach w kolorze czerwonym (który powodowany jest przez zawartość związków żelaza w glinie), obecnie naturalne dachówki są barwione na kolory od jasnożółtego aż po ciemnobrązowy poprzez dodawanie do wypalanej masy odpowiednich związków. Nie ma to jednak wpływu na właściwości dachówki, która po pewnym czasie zacznie zachodzić mchem. Wielu inwestorów jednak wybiera dachówkę naturalną sądząc iż lepiej będzie pasowała do ogólnego charakeru budynku. Wybór ten nie jest raczej spowodowany ceną, gdyż dopłata do dachówki angobowanej z reguły stanowi zaledwie 2-3% kosztu pokrycia.
Dachówka ceramiczna angobowana (angoba)
Inną metodą barwienia, pozwalającą na otrzymanie większego zakresu kolorów, jest angobowanie dachówek, czyli pokrywanie ich przed wypaleniem glinką z dodatkami odpowiednich tlenków. Wśród dachówek angobowanych dostępne są między innymi brązowe, miedziane, kasztanowe i antracytowe… Pokrycie angobą przyczynia się do wydłużenia trwałości dachówek i ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, mech na dachówkach angobowanych pojawia się znacznie później. Dachówka angobowana jest najcześciej wybieranym typem dachówki, gdyż niewielka dopłata gwarantuje większą żywotność i lepszą estetykę dachu po latach.
Dachówka ceramiczna glazurowana (glazura)
Glazurowanie polega na pokrywaniu wypalonej już dachówki warstwą rozdrobnionego i stopionego szkliwa a następnie na powtórnym wypaleniu. Taki zabieg pozwala na uzyskanie różnorakich barw (między innymi jasnoróżowych, niebieskich, granatowych), nadaje on dachówkom specyficzny połysk. Warstwa szkliwa, która pokrywa dachówki glazurowane, zamyka pory ceramiki, co przyczynia się do jeszcze większej odporności na czynniki zewnętrzne oraz zabrudzenia. Takie dachówki są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, bez problemu oczyszcza się je z mchu oraz różnych pyłów. Mimo iż są nieco droższe od pozostałych typów, jest to inwestycja, którą radzimy rozważyć.
Alternatywa
Dobrą alternatywą dla dlachówek ceramicznych są dachówki cementowe. Jedną z popularniejszych w naszym kraju jest dachówka Euronit firmy EBM Polska (producenta dachówki Creaton). Dachówki cementowe z powodzeniem sprawdzą się na każdym rodzaju dachu, bez względu na stylistykę czy styl architektoniczny. Doskonale się prezentują i sprawiają, że dom idealnie komponuje się z otoczeniem. Choć na pierwszy rzut oka dachówki cementowe w niczym nie różnią się od ceramicznych, w rzeczywistości różnice zaczynają się już na etapie produkcji. Ceramika jest wypalana, a cement schnie w specjalnych suszarniach.
Co wybrać?
Wybór dachówki nie jest prosty, ale nie powinien być problemem, o ile podejdzie się do tego racjonalnie. Sugerujemy przemyśleć wszystkie aspekty opisane powyżej, być może nawet spisać swoje wnioski i sugestie… Takiego wyboru nie będziemy żałować, a dachówka nie jest elementem, który zmienia się zbyt często. To decyzja na lata, więc dobrze by nie była podejmowana pod wpływem chwilowego impulsu bądź mody.