Jak skrócić czas wykonywania prac montażowych przy konstrukcjach dachowych? Jednym z rozwiązań są wkręty samowiercące, które umożliwiają równoczesne wiercenie i wkręcanie. Wśród nich są wkręty farmerskie – sprawdź ich zastosowanie i możliwości.
Zaletą wkrętów farmerskich jest unikalna konstrukcja i znaczne skrócenie czasu pracy oraz nakładów energii. W przypadku farmerów wcześniejsze wywiercanie otworu nie jest konieczne – tutaj wiercenie i wkręcanie następuje jednocześnie. Co więcej, unikalny gwint, który wpływa na siłę mocowania, sprawia, że jest dużo mniejsze ryzyko uszkodzenia materiału.
Uniwersalne rozwiązania w projektach montażowych
Wkręty samowiercące można stosować w wielu projektach montażowych, w tym przy konstrukcjach dachowych. Ich uniwersalność sprawia, że sprawdzają się w przypadku materiałów takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Na rynku dostępne są wkręty, które producenci – tak jak robi to marka Koelner – tworzą specjalistyczne warianty przeznaczone do konkretnych zastosowań. Które z nich będą odpowiednie do mocowania blachodachówki do podłoża drewnianego?
Wkręty samowiercące Koelner
Koelner to rozwiązania dedykowane do różnorodnych aplikacji, a wkręty to elementarna część oferty. Wśród nich są wkręty samowiercące, w tym popularne “farmery”. Pod marką Koelner możemy znaleźć następujące typy wkrętów:
-
OD – wkręty do konstrukcji drewnianej
-
ODX – wkręty z gniazdem TORX do konstrukcji drewnianej
-
OC – wkręty samowiercące do mocowania blach nośnych i osłonowych do konstrukcji dachowej i fasadowej
-
OCW/OCWS – wkręty samowiercące “zszywki” – do łączenia blach profilowanych na zakład
-
OCS – nierdzewne wkręty do mocowania blach nośnych i osłonowych do konstrukcji dachowej i fasadowej
-
ODWS – nierdzewne wkręty do konstrukcji drewnianej
-
ON/ONP/ONS – wkręty do mocowania blach nośnych i osłonowych do konstrukcji dachowej i fasadowej
Większość wymienionych wariantów stosuje się do konstrukcji na halach, z kolei do wznoszenia dachów m.in. na domach jednorodzinnych dedykowane są wkręty OD i ODX, czyli popularne “farmery”.
Zalety “farmerów”
Wkręty samowiercące do konstrukcji drewnianej marki Koelner posiadają certyfikaty do drewna konstrukcyjnego i blachy stalowej. Wykorzystuje się je również w przypadku blachy profilowanej mocowanej do konstrukcji drewnianej.
Zaletą wkrętów OD jest niewątpliwie:
-
kolorowa poliestrowa powłoka zabezpieczająca, która spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim stanowi dodatkową ochronę antykorozyjną, ponadto posiada stabilizatory UV. To gwarantuje długotrwałą niezmienność koloru. Wreszcie – wkręt można idealnie dopasować do koloru poszycia blaszanego.
-
Powierzchniowo utwardzany gwint (trzpień zachowuje elastyczność). Kształt i rodzaj gwintu są specjalnie dobrane do konstrukcji drewnianej. Gwint jest również zabezpieczony przed korozją warstwą ocynku o grubości min. 12um.
-
Wkręt posiada samowiertne zakończenie o zredukowanej szerokości. To umożliwia skuteczne wiercenie w stali do max. 2,5 mm. Ponadto zapobiega rozkalibrowaniu otworu w podłożu.
Ponadto wkręty farmerskie posiadają podkładkę uszczelniającą. Jest ona samowulkanizująca (EPDM). Jej zaletą jest przede wszystkim odporność na różnicę temperatur oraz promieniowanie UV. Ma ona specjalny kształt, który sprawia, że ułożenie materiału uszczelniającego na zewnętrznej okładzinie materiału mocowanego jest prawidłowe. To zapewnia szczelność połączenia.
Wkręty samowiercące Koelner, w tym “farmery” dostępne są w ofercie PSB Mrówka.