Przygotowanie dachu przed zimą jest ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo i komfort użytkowania naszych domów. To właśnie ta część budynku w pierwszej kolejności chroni go przed niekorzystnym działaniem pogody: opadami śniegu, silnym wiatrem, mrozami oraz deszczem. Dla prawidłowego funkcjonowania dachu niezbędne jest jego regularne serwisowanie. Szczególne znaczenie mają także przygotowania poczynione przed nadejściem zimy.
Wizualna ocena stanu dachu
Podstawowym krokiem od jakiego trzeba zacząć przegląd dachu przed zimą, jest jego dokładna inspekcja. Wstępnej oceny sytuacji jesteśmy w stanie dokonać w pełni samodzielnie. Czynność ta nie wymaga ani profesjonalnej wiedzy, ani zastosowania specjalistycznych narzędzi.
Znaczną część nieprawidłowości (dotyczących elementów znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku) można zauważyć podczas codziennego funkcjonowania. Warto jednak wiedzieć, co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę.
Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Na przykład odstający fragment obróbki blacharskiej, pęknięta dachówka, zacieki na poddaszu czy siny kolor pojawiający się na konstrukcji drewnianej. Gdy zauważymy te lub inne usterki, jak najszybciej zlećmy dekarzowi przeprowadzenie profesjonalnej kontroli.
Gdy zauważymy na przykład pęknięcie dachówki ceramicznej lub dachówki cementowej, wyraźne odstawanie fragmentu obróbki blacharskiej czy pojawienie się zacieku na poddaszu – lub inną nieprawidłowość, która wzbudzi nasz niepokój – powinniśmy jak najszybciej zlecić dekarzowi przeprowadzenie profesjonalnej kontroli. Nie należy tego odkładać w czasie, tak aby wszystkie niezbędne naprawy zostały wykonane przed zimą.
Kontrola drożności rynien i koszy
Oprócz sprawdzenia stanu dachu trzeba także zwrócić uwagę na orynnowanie. Zebrane liście, gałęzie czy mech są w stanie zatkać rynny oraz rury spustowe, uniemożliwiając prawidłowy odpływ wody. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, musimy koniecznie udrożnić je przed nadejściem mrozów. W przeciwnym razie zatrzymana woda może uszkodzić cały system podczas zamarzania. W trakcie tej czynności należy jednak unikać stosowania metalowych szczotek i innych ostrych akcesoriów, gdyż mogą one zarysować powierzchnię rynien.
Za zbieranie wody opadowej odpowiadają także kosze dachowe, czyli łączenie dwóch sąsiadujących połaci przecinających się pod kątem wklęsłym. Czyszczenie tych fragmentów konstrukcji dachowej znajduje się wśród 10 najważniejszych punktów w zawodowym katalogu dekarza-serwisanta naszego eksperta.
Czyszczenie dachu
Prawidłowe przygotowanie dachu przed zimą musi uwzględniać również czyszczenie wszystkich połaci. Dzięki temu usuniemy z ich powierzchni zanieczyszczenia, które spływając z topniejącym śniegiem, mogłoby zabrudzić elewację. Dodatkowo pozbędziemy się w ten sposób z połaci mchów i porostów, które podczas wilgotnych, pozbawionych słońca miesięcy zimowych miałyby sprzyjające warunki do rozwoju.
Do czyszczenia dachu najlepiej posłużyć się myjką ciśnieniową. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim sprzętem – lub z innych powodów nie chcemy zajmować się tą czynnością samodzielnie – możemy zlecić ją profesjonalnej ekipie.
Nieoceniony w tym przypadku będzie zamontowany na połaci system komunikacji dachowej. Odpowiednio zainstalowane stopnie czy ławy kominiarskie to akcesoria, które umożliwią bezpieczne przemieszczanie się po dachu i wykonanie niezbędnych czynności.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa osoby pracującej na dachu warto również cyklicznie wykonywać przegląd mocowań i ewentualne dokręcenie poluzowanych śrub mocujących poszczególne rozwiązania do połaci.
Inwestycja w systemy przeciwśnieżne
Warto mieć też na uwadze, że właściwe przygotowanie dachu przed zimą powinno obejmować również jego zabezpieczenie przed śniegiem za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jest to kwestia szczególnie istotna w regionach, gdzie w trakcie tej pory roku występują obfite opady, a więc na przykład w górach. Specjalne, montowane na połaci systemy, w skład w których wchodzić mogą między innymi drabinki i rury śniegowe, mocowane na hakach bale drewniane czy noski przeciwśniegowe, chronią bezpośrednie otoczenie domu przed problemami powodowanymi przez osuwające się masy śniegu oraz lodu. Jest to tym istotniejsze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, to właściciel obiektu posiada obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa jego użytkowania.
Przygotowanie dachu przed zimą to ważne przedsięwzięcie, o którym warto pamiętać z wyprzedzeniem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że będzie ono znacznie łatwiejsze w sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości rozwiązania dachowe, w tym odznaczające się dobrymi parametrami technicznymi pokrycie. Najlepsze rozwiązania zapewnią szczelność połaci przez cały rok, utrudnią osadzanie się na niej zabrudzeń, a przede wszystkim uodpornią dach na negatywne działanie pogody, w tym mrozu oraz silnego wiatru.
Więcej informacji na temat prowadzenia prac serwisowych można znaleźć w poradniku „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja”. Publikacja została przygotowana przez ekspertów CREATON z myślą o posiadaczach dachów wykonanych z dachówki ceramicznej lub cementowej. Materiał uwzględnia wszystkie niezbędne i zalecane czynności serwisowe, o których powinni pamiętać inwestorzy, którzy chcą cieszyć się pięknym i funkcjonalnym dachem przez lata.