Istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych, wykonanych z różnych materiałów. Każdy z nich odznacza się nieco inną estetyką oraz posiada inne parametry techniczne. Pośród dostępnych na rynku opcji znajdziemy zarówno produkty ekonomiczne, jak i takie, które zaliczają się do rozwiązań klasy premium. Jakie są więc najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych?
Rozwiązania preferowane na połaci w poszczególnych regionach nierzadko wynikają z lokalnych tradycji architektonicznych oraz przyzwyczajeń. Współcześnie jednak inwestorzy coraz bardziej zwracają uwagę na jakość, funkcjonalność oraz estetykę konkretnych pokryć, nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Te cechy powinny mieć decydujące znaczenie podczas wyboru najlepszego produktu.
Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne są szlachetnym rodzajem pokrycia, cenionym przez klientów za wiele zalet – między innymi elegancję, funkcjonalność oraz wysoką trwałość. Produkty te są różnorodne pod względem formy i estetyki. Oferta CREATON obejmuje ponad 240 kombinacji modeli oraz kolorów dachówek ceramicznych. Pozwalają one na zaprojektowanie dachu nie tylko cechującego się znakomitymi parametrami technicznymi, ale także zachwycającego swoim wyglądem. Posiadają bardzo długą, wielowiekową historię. Równocześnie są niezwykle trwałe, dzięki czemu w pełni zasługują na miano produktów klasy premium.
Dachówki cementowe
Dachówki cementowe to nowoczesny rodzaj pokrycia wytwarzany z mieszaniny piasku, cementu oraz pigmentów. Nie posiadają aż tak imponujących parametrów jak modele ceramiczne, ale wciąż cechują się bardzo wysoką trwałością, atrakcyjną estetyką oraz odpornością na działanie wielu niekorzystnych czynników.
Równocześnie dachówki cementowe pozostają rozwiązaniem tańszym niż konkurencyjne dachówki ceramiczne. CREATON Polska posiada w swojej ofercie trzy produkty cementowe – nowoczesny model KAPSTADT oraz nawiązujące do klasycznego wzornictwa GÖTEBORG i HEIDELBERG.
Blachodachówka to rodzaj stalowego lub aluminiowego pokrycia produkowanego z blach o różnej grubości. Swoim wyglądem imituje klasyczną dachówkę. Blachodachówka z powodzeniem może być wykorzystywana na dachach o dużym kącie nachylenia. Na tle innych opcji wyróżnia się też stosunkowo niską wagą.
Ponieważ blachodachówki sprzedawane są w dużych arkuszach, wygodnie układa się je na połaciach o większej powierzchni. Są jednak rozwiązaniem mniej trwałym od dachówki i w przypadku uszkodzeń stają się podatne na rdzewienie.
Blacha jest pokryciem pokrewnym do blachodachówki. Jej największą zaletę stanowi atrakcyjna cena, dzięki czemu chętnie wykorzystywana bywa w budownictwie przemysłowym, na dachach o dużych powierzchniach. Podobnie jak blachodachówka jest podatna na korozję.
Gont to tradycyjny rodzaj pokrycia wykonanego z drewnianych listewek o przekroju klina, naciętych z jednej strony. Rozwiązanie to wykorzystuje się przede wszystkim w architekturze ludowej i rustykalnej. Dachy kryte gontem podatne są na działanie wilgoci oraz porastanie przez mech. Aby wydłużyć ich żywotność stosuje się specjalne impregnaty i środki do konserwacji drewna. Na tle innych pokryć gont jest rozwiązaniem stosunkowo drogim – składa się na to wysoka cena samego materiału, a także pracochłonny montaż.
Gont bitumiczny powstaje przez cięcie papy z włókna szklanego (niekiedy z dodatkiem tworzyw sztucznych) na fragmenty przypominające kształtem klasyczny gont. Ten rodzaj pokrycia wymaga zastosowania pełnego deskowania. Gont bitumiczny z obu stron pokrywa się specjalną masą chroniącą przed wilgocią. Z wierzchu stosuje się również posypkę mineralną, nadającą pokryciu pożądaną barwę oraz fakturę. Gont bitumiczny jest pokryciem tanim, o niskiej wadze.