Dachówki wentylacyjne to akcesoria wspierające prawidłową wentylację dachu. Pomagają doprowadzić pod pokrycie odpowiednią ilość powietrza, a zapewniając jego cyrkulację umożliwiają usunięcie z wnętrza budynku nadmiaru pary wodnej. W ten sposób chronią wszystkie elementy dachu przed szkodliwym działaniem wilgoci, równocześnie sprawiając, że wewnątrz domowych pomieszczeń panują bardziej komfortowe warunki.
Zadaniem dachu, który może być wykonany na przykład z dachówek ceramicznych KODA lub cementowych KAPSTADT, jest zapewnienie szczelności domu i zabezpieczenie elementów znajdujących się pod połacią przed działaniem czynników atmosferycznych. Równie istotne jest jednak skuteczne odprowadzenie wilgoci z wnętrza budynku. W tym celu stosuje się różne rozwiązania konstrukcyjne, opierające się na ruchu powietrza w przestrzeni pod pokryciem, np. odpowiednią taśmę podgąsiorową jak CREAROLL lub oryginalny produkt marki CREATON – ceramiczną kalenicę wentylowaną.
Za doprowadzenie tam świeżego powietrza (a tym samym jego skuteczną cyrkulację) odpowiadają otwory lub szczeliny wlotowe usytuowane w okapie. Ich uzupełnienie stanowić mogą właściwie rozmieszczone dachówki wentylacyjne.
Tworzą one dodatkowe miejsca wlotu powietrza. Szczególnie przydatne są na połaciach dużych rozmiarów, na których same otwory w okapie mogą okazać się niewystarczające. Dachówki wentylacyjne powinno się stosować także w przypadku dachów o mniej typowej budowie – a więc na przykład tych, które pozbawione są kalenicy pełniącej funkcję wylotu wilgotnego powietrza.
Rozmieszczenie dachówek wentylacyjnych oraz ich liczbę należy dostosować do rozmiaru połaci oraz jej budowy. Zazwyczaj zakłada się, że jeden produkt tego rodzaju wystarcza na 13 metrów kwadratowych dachu. Warto jednak pamiętać, że na cyrkulację powietrza wpływ mają również różnego typu akcesoria i elementy konstrukcyjne znajdujące się na połaci, jak na przykład okna dachowe czy kominy. Zalecane jest więc montowanie dodatkowych dachówek wentylacyjnych powyżej i poniżej takich elementów.