Jak uniknąć błędów podczas montażu dachówek płaskich?

Tematyka artykułu

Aby dachówki spełniały swoją funkcję, ich montaż musi zostać wykonany starannie i w pełni poprawnie. Dotyczy to zwłaszcza modeli płaskich, przy kładzeniu których należy zachować szczególną uwagę. Konsekwencją potencjalnych błędów może być nie tylko utrata funkcjonalności pokrycia oraz osłabienie jego parametrów technicznych, ale również nieatrakcyjny wygląd dachu. O czym należy więc pamiętać, kiedy zdecydujemy się na dachówki płaskie? 

ZNACZENIE KLAMER ORAZ ICH POPRAWNEGO MONTAŻU

Klamry to niezwykle ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek ceramicznych lub dachówek cementowych do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, na przykład pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo właściwe klamrowanie jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego – jednolitej gładkiej powierzchni połaci. Dlatego też dobór klamer to kluczowe zagadnienie podczas montażu dachówek płaskich, jak KAPSTADT czy SIMPLA. 

Najlepszym wyborem pod tym względem pozostają rozwiązania dedykowane. W przypadku pokryć CREATON do każdego modelu dachówki dopasowywana jest oryginalna klamra. Ich wykorzystanie nie tylko pozwala uniknąć najczęstszych problemów, ale stanowi również gwarancję atrakcyjnego wyglądu dachu. Klamry CREATON do dachówek płaskich wyróżniają się materiałem wykonania – są cieńsze, ale jednocześnie przenoszą takie samo obciążenie.

Kwadratowe zakończenie uchwytu trzymającego zamek dachówki sprawia, że klamra praktycznie chowa się w ryflowanym profilu zamka i nie unosi dachówki obok. W ten sposób uzyskujemy efekt płynnego połączenia jednej dachówki z drugą. Zastosowanie nieoryginalnych rozwiązań często niweczy natomiast całą pracę włożoną przez wykonawcę w poziomowanie oraz trasowanie połaci.

 

 

ROLA KRZYWIZNY KONSTRUKCJI I PRECYZJA ŁATOWANIA

Na połaci, na której wykorzystano dachówki płaskie, ludzkie oko bardzo łatwo zauważa wszelkie odchylenia od płaszczyzny. Należy więc zadbać o to, aby konstrukcja dachowa przed położeniem pokrycia była wyprostowana. 

Uwagę należy zwrócić między innymi na zawilgocenie drewna – surowiec ten, gdy jest mokry, ma tendencję do wykrzywiania się. W konsekwencji może podważać poszczególne dachówki, co będzie mieć efekt podobny do zastosowania złych klamer bocznych.

Staranne łatowanie jest niezbędne dla uzyskania atrakcyjnego wyglądu połaci. Niechlujność na tym etapie to błąd, skutkujący sytuacją, w której na dachu pomiędzy łatami uzyskamy różne odległości. Ma to wpływ na poziom zakładu w dachówkach. Gdy łatowanie nie jest jednakowe, zauważalna stanie się różnica w długości dachówek pomiędzy poszczególnymi rzędami. To błąd rzucający się w oczy, szczególnie kiedy popatrzymy na dachówki boczne.


SYMETRYCZNE UŁOŻENIE DACHÓWEK

Podczas układania pokrycia płaskiego na mijankę musimy pamiętać o tym, aby dachówki w rzędach parzystych kłaść tak, by ich zamki znajdowały się w połowie dachówek z rzędów nieparzystych. Nieutrzymanie środka będzie rzucać się w oczy, bardzo niekorzystnie wpływając na estetykę dachu. Błąd ten najczęściej występuje w sytuacji, gdy wykonawca nie roztrasuje dachu, czyli nie rozrysuje miejsc, w których ma kończyć się lewa krawędź dachówki, zamiast tego układając pokrycie „na oko”. Montaż dachówek płaskich pozostaje więc zadaniem wymagającym dużej staranności oraz precyzji. Aby mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo, warto skorzystać z usług doświadczonych dekarzy i stosować się do wszystkich zaleceń producenta pokryć dachowych.