Odśnieżanie dachów – zadbaj o bezpieczeństwo

Tematyka artykułu

Choć wydaje się lekki i puszysty, w rzeczywistości waży całkiem sporo. Gdy zalega na dachu, może być niebezpieczny nie tylko dla przechodniów, ale też mieszkańców czy użytkowników. To dlatego tak ważne jest regularne odśnieżanie dachów.

Nawet świeża pokrywa śniegowa może być zagrożeniem dla konstrukcji budynku. Niestety, nadal wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Śnieg zaczyna zalegać na dachu, nabierać wilgoci, a co za tym idzie, staje się coraz cięższy. Może to doprowadzić do nieszczelności dachu, zniszczenia konstrukcji, a w skrajnych przypadkach nawet do jej zarwania. Wiele dachów jest przystosowanych do dużych obciążeń, jednak nie ma się co oszukiwać – nawet najbardziej wytrzymała konstrukcja ma swoje granice. Wbrew temu, co się niektórym wydaje, nie ma dachów niezniszczalnych. Są jedynie takie, które mogą przetrwać dłużej niż inne.

Dachy mniej i bardziej wytrzymałe

Odśnieżanie dachu jest najbardziej potrzebne w przypadku, gdy podczas wymiarowania jego konstrukcji uwzględniono minimalne obciążenie śniegiem (np. w rejonach, gdy opady są stosunkowo niskie). Jeśli więc pojawią się ponadprzeciętne opady śniegu, usuwanie go z dachu wydaje się być koniecznością. Nieco bardziej bezpieczne są dachy, przy których wymiarowaniu uwzględniono ponadprzeciętne obciążenia śniegiem. Wtedy przy niewielkich opadach odśnieżanie nie jest niezbędne. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie odśnieżymy, na powierzchni dachu szybko wytworzy się pokrywa lodowa, która również ma negatywny wpływ na konstrukcję dachu i powstawanie uszkodzeń.

Co więcej, podczas zamieci śnieżnych mogą gromadzić się dodatkowe warstwy śniegu wokół komina – tam obciążenie dachu może osiągnąć wartość krytyczną i uszkodzić dach lub doprowadzić do jego zawalenia.

Na płaskim dachu więcej do odśnieżania

Najbardziej narażone na uszkodzenia i zawalenie konstrukcji są dachy płaskie lub zbliżone do płaskich. Na bardzo stromych, spadzistych dachach śnieg trudniej się osadza i szybciej spływa. Mniejszy problem mają więc mieszkańcy starego, tradycyjnego budownictwa, które charakteryzowało się spadzistymi dachami. Nowoczesne budynki mają jednak najczęściej płaskie dachy, trzeba więc postawić na systematyczne odśnieżanie.

W sezonie zimowym mogą też objawić się różnego rodzaju nieprawidłowości i niedociągnięcia powstałe na etapie wykonywania więźby dachowej. Dach dobrze wykonany będzie dużo bardziej wytrzymały, natomiast konstrukcja, którą wykonywał niesolidny fachowiec dużo szybciej podda się pod nawałem pokrywy śniegowej.

Jednak nie tylko zalegający śnieg jest niebezpieczny. Gdy opadnie na dach, zaczyna się on bowiem topić pod wpływem promieni słonecznych lub ogrzewania, które jest przecież w zimie stosowane niemal w każdym budynku. Topiący się śnieg zaczyna powoli zamieniać się w sople, mogące osiągać wielkość kilkudziesięciu centymetrów, a w skrajnych przypadkach dochodzą nawet do kilku metrów. To jest już poważne zagrożenie dla życia przechodzących koło budynku osób. Strącanie sopli jest więc równie ważne, co odśnieżanie dachów i powinna się nimi zająć ekipa fachowców.

Usuwanie śniegu z dachu jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie jest duży ruch uliczny. Odśnieżanie dachów w Łodzi, Warszawie, Krakowie czy innych dużych miastach powinno być prowadzone systematycznie, gdyż zagraża bezpieczeństwo przechodniów. W mniejszych miastach czy na ulicach, gdzie nie ma większego ruchu śnieg, co prawda, nie jest aż takim zagrożeniem dla przechodniów, natomiast całkiem dużym dla konstrukcji dachu.

Obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości

Kto powinien odśnieżać dachy? Obowiązek usuwania śniegu spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Jest to jasno zapisane w ustawie Prawo budowlane, której artykuł 61 mówi o tym, że właściciel lub zarządca obiektu musi zapewnić jego bezpieczne użytkowanie także podczas złych warunków atmosferycznych, np. przy silnym wietrze, intensywnych deszczach czy właśnie podczas obfitych opadów śniegu.

Brak stosowania się do tych przepisów pociąga za sobą różnego rodzaju sankcje – od kary grzywny, poprzez nakaz zamknięcia obiektu, aż po karę pozbawienia wolności. Nie warto więc ryzykować.

Specjaliści zrobią to lepiej

Oczywiście, dachu nie trzeba odśnieżać osobiście. Na rynku sporo jest wyspecjalizowanych form, które w sezonie zimowym odśnieżają dachy zarówno domów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Owszem, ich usługi kosztują, jednak na bezpieczeństwie mieszkańców czy użytkowników budynków nie warto oszczędzać. Zaniedbania mogą kosztować nie tylko zepsuty dach, ale też zdrowie i życie ludzi. Co więcej, jeśli zdarzy się jakakolwiek wypadek, odpowiedzialność za jego skutki ponosi właściciel czy zarządca budynku.

Stawki za odśnieżanie dachów naliczane są albo od metra kwadratowego odśnieżonej powierzchni, albo od godziny pracy osoby odśnieżającej. Ta pierwsza opcja wydaje się bardziej opłacalna dla zamawiającego usługę – przy stawkach godzinowych fachowcy, bez względu na branżę, zwykle pracują wolniej, by sztucznie wydłużyć czas pracy. Specjalistów od usuwania śniegu bez problemu znajdziemy w ogłoszeniach w lokalnej prasie. Warto też rozejrzeć się w sieci – na portalach branżowych w sezonie zimowym pełno jest ogłoszeń: odśnieżanie dachów w Krakowie czy odśnieżanie dachów w Warszawie. Zanim wybierzemy specjalistę, sprawdźmy jednak nie tylko jego koszt, ale też sprzęt, jakim dysponuje i doświadczenie w tego typu pracach.

Prace pod szczególnym nadzorem

Odśnieżanie dachów zaliczamy do prac na wysokości – są one szczególnie niebezpieczne, a więc obwarowane wieloma obostrzeniami bezpieczeństwa i higieny pracy. Osoby, które odśnieżają dach powinny być przede wszystkim zabezpieczone przed upadkiem z wysokości. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie balustrad, jednak w przypadku dachów raczej rzadko bywa to możliwe. Pracownicy są więc zabezpieczani za pomocą specjalnych uprzęży, które asekurują ich podczas przebywania kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów nad ziemią.

Podczas organizowania prac przy odśnieżaniu trzeba zadbać o bezpieczeństwo nie tylko pracowników, którzy będą wykonywać roboty na dachu, ale też osób postronnych, które podczas usuwania pokrywy śnieżnej będą przebywać w budynku lub w jego okolicy. Spadający śnieg i sople lodu są bowiem równie uciążliwe, jak niebezpieczne.

Na dach wpuszczaj tylko fachowców

Odśnieżanie dachów powinni wykonywać fachowcy. Do usuwania śniegu często zatrudniane są osoby, które z pracami budowlanymi nie mają nic wspólnego. Jeśli ktoś nie zna się na konstrukcji dachu, podczas usuwania śniegu może go łatwo uszkodzić. Zgnieciona blachodachówka, zdrapana farba, zerwane uszczelnienia dekarskie czy pokrywy bitumiczne to uszkodzenia, do których dochodzi dość szybko, a które mają dość poważne konsekwencje. Można też uszkodzić rynny czy obróbki blacharskie.

Zadbajmy więc o to, by odśnieżanie dachów wykonywali specjaliści – dekarze, którzy będą używać odpowiednich narzędzi. Budowlańcy w zimie nie mają zbyt wiele pracy, często więc świadczą usługi usuwania śniegu. Z pewnością znajdzie się dobry dekarz w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, który nawet zimą zadba o nasz dach. Dzięki temu odśnieżanie będzie nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla przechodniów i dla konstrukcji dachowej.