Dlaczego dachówka ceramiczna jest energooszczędnym produktem budowlanym?

Tematyka artykułu

Jednym z elementów mających ogromny wpływ na właściwości energooszczędne budynku jest odpowiednia konstrukcja dachu. Liczy się tutaj zarówno jego kształt, jak i użycie na połaci odpowiednich produktów. Co decyduje o tym, że dachówka ceramiczna posiada najlepsze właściwości izolacyjne wśród dostępnych na rynku rozwiązań dachowych? 

Funkcja dachu w budownictwie energooszczędnym

Istotą dobrze zaprojektowanego domu, który użytkowałby jak najmniej energii jest właściwie pomyślana infrastruktura grzewcza. Jednak często deprecjonuje się znaczenie strat ciepła w budynku poprzez dach, a przecież mogą one osiągać nawet do 30% wszystkich ubytków. 

Jednym z czynników zapobiegających utracie ciepła jest sama konstrukcja dachu, która powinna być jak najprostsza – jedno-, co najwyżej dwuspadowa. Jednakże najistotniejszą kwestią w utrzymaniu szczelności termicznej dachu jest jego izolacja poprzez dobór i fachowy montaż odpowiedniego pokrycia dachowego.

Właściwości termoizolacyjne dachówki ceramicznej

Spośród wielorakich rodzajów dachów najlepsze właściwości termoizolacyjne posiadają konstrukcje wykonane z wykorzystaniem dachówek ceramicznych, na przykład: TITANIASIMPLA czy KODA. Tego typu pokrycia podczas niskich temperatur wolniej oddają ciepło otoczeniu, zatrzymując ciepłe powietrze w warstwach izolacji dachu

Z kolei, gdy na zewnątrz jest cieplej, wolniej się nagrzewają, co skutkuje zachowaniem na poddaszu stabilnej temperatury. Dachówki ceramiczne zaliczają się do produktów z jednej strony bardzo szczelnych – nie pozwalają na niepożądane zawilgocenie budynku, z drugiej strony o właściwościach paroprzepuszczalnych – sprawnie przekazują na zewnątrz wilgoć gromadzącą się w murach domu.

Dachówka ceramiczna a wskaźnik zużycia energii pierwotnej

Ceramiczne pokrycia dachowe ze względu na wyjątkowe cechy izolujące zapewniają utrzymanie temperatury panującej w domu na pożądanym poziomie, oszczędzając w ten sposób wydatkowaną na ocieplanie energię. Przy budowie energooszczędnego domu warto brać pod uwagę tzw. wskaźnik zużycia energii pierwotnej (Ep). 

Wskaźnik ten określa, jaką ilość energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych może w skali roku zużywać budynek i obecnie wynosi on 70 kWh/m². Zastosowanie dachówki ceramicznej zdecydowanie ułatwi osiągnięcie wartości określanej przez ten wskaźnik.

Dachówki ceramiczne uchodzą za synonim trwałości i najwyższej jakości w branży pokryć dachowych. Takie produkty są wyjątkowo długowieczne i zapewniają wysoką izolację od czynników zewnętrznych oddziałujących na dach. Imponują również swymi walorami estetycznymi, wyróżniając się zdecydowanie na tle innych produktów. Jeśli buduje się dom energooszczędny, z pewnością warto zdecydować się na pokrycia z tego rodzaju dachówek.