Dach w wersji okapowej i bezokapowej – który wybrać?

Tematyka artykułu

Okap jest istotnym elementem konstrukcji dachu. Pełni rolę zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną. Choć posiada długą historię stosowania w architekturze, to jednak coraz modniejsze stają się budynki o dachach bezokapowych. Czym więc charakteryzują się oba rozwiązania? 

Jaką funkcję spełnia okap dachu?

Okap to dolna, pozioma krawędź dachu wykonanego na przykład z dachówek ceramicznych lub cementowych, najczęściej wysunięta przed elewację budynku. W zależności od projektu, może posiadać różną długość oraz formę. Jako dobrze widoczny element bryły domu, bezpośrednio wpływa na jego estetykę. Okap w budownictwie tradycyjnym nierzadko pełnił funkcję ozdobną.

Jednak, jego podstawowym zadaniem jest osłonięcie ścian domu przed deszczem spływającym z połaci. W tym celu wzdłuż okapów zwykle montowane są rynny. Co więcej, podczas szczególnie ulewnych deszczy, przelewający się nadmiar wody opadowej zostaje odsunięty od ścian budynku, zapobiegając ich zamoknięciu.

Okapy chronią również przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Jest to pomocne rozwiązanie zwłaszcza w upalne dni, kiedy rzucany przez nie cień zapobiega przegrzaniu domowych pomieszczeń. Natomiast przy gorszej pogodzie we wnętrzu budynku jest ciemniej. W konsekwencji ogrzanie pomieszczeń może wiązać się z większym kosztem.

Produkty stosowane do wykończenia okapu

Ze względu na istotną rolę okapu, do jego wykończenia najlepiej nadają się pokrycia o bardzo dobrych parametrach użytkowych, jak dachówki ceramiczne i cementowe – na przykład: KODASIMPLA czy KAPSTADT. Swoją wysoką odpornością, to jedna z licznych zalet dachówek, na działanie wilgoci znakomicie wspierają one funkcjonowanie okapu. W ofertach producentów pokryć dachowych znajdują się specjalne dachówki funkcyjne, mogące służyć do wykończenia okapu: dachówki boczne oraz dachówki boczne połówkowe.

Wykończenie okapu z wykorzystaniem blachy jest mniej estetyczne i trwałe. Pokrycia z tego materiału są podatne na powstanie nieatrakcyjnych zacieków, a także, w przypadku uszkodzeń, na działanie korozji. Wymagają więc regularnej renowacji w celu ochrony przed wilgocią.

Najlepszym wyborem jest więc zakup rozwiązań z oferty producenta, u którego nabyliśmy dachówki przeznaczone na połać. Zapewniają one wysoką trwałość całego systemu dachowego, a równocześnie gwarantują pełną spójność pod kątem funkcjonalnym oraz estetycznym.

Dach bezokapowy – wady i zalety

Bezokapowym nazywa się dach, którego dolna krawędź kończy się równo ze ścianą budynku. Najczęściej w takim rozwiązaniu system orynnowania pozostaje ukryty. Wizualnie połać stanowi przedłużenie ścian, co przekłada się na nowoczesny wygląd całej bryły.

Rezygnacja z okapu musi wynikać z architektury domu. Usunięcie tego elementu, gdy zdecydowaliśmy się na projekt zakładający tradycyjny dach, skutkować może zaburzeniem proporcji budynku. Dachy bezokapowe dobrze sprawdzają się w otoczeniu, w którym dostęp do światła słonecznego jest ograniczony. Dotyczy to na przykład domów położonych pomiędzy wysokimi drzewami lub wieżowcami miejskimi. Dachy bezokapowe znakomicie wpisują się w aktualne trendy architektoniczne inspirowane minimalizmem. Często wykorzystywane są między innymi w ramach projektów typu „nowoczesna stodoła”.

Warto mieć jednak świadomość, że w pomieszczeniach domu o dachu pozbawionym okapu, podczas słonecznych dni mieszkańcom może doskwierać wysoka temperatura. Aby uniknąć dyskomfortu konieczny bywa montaż rolet lub zasłon. Brak okapu naraża nas także podczas otwierania okien w trakcie ulewnego deszczu na dostanie się wody opadowej do wnętrza.

Dobrze wykonany dach bezokapowy jest równie trwały co wersja tradycyjna. Jednak z racji bardziej skomplikowanego systemu odwadniania musi być wykonany przez doświadczoną, profesjonalną ekipę dekarską.