Dach użytkowy. Dach Użyteczny.

Tematyka artykułu

14 000 m2 powierzchni dachu pawilonu 6 Expo Porte de Versailles w Paryżu zagospodarowanych zostało pod największy w Europie ogród dachowy. Stolica Francji zdążyła zasłynąć z tego typu inicjatyw, mając na swoim koncie ponad 30 podobnych realizacji. Nie trzeba wprawnego oka, aby zauważyć, jak wiele zieleni spogląda na przechodniów z najwyższych pięter budynków mieszkalnych, zarówno przy Champs de Mars, jak i w dzielnicach poza ścisłym centrum. Niektóre budynki spowija istny las niskich drzewek nasadzanych w donicach. Czy ma to wymiar jedynie estetyczny? Bynajmniej.
Kurczy nam się miasto, a nawet jeśli pojawia się inicjatywa rewitalizacji części wspólnych, to z mediów dobiegają nas kolejne wzmianki zabetonowanym placu, ogołoconym z drzew z namiastką komfortu w postaci mgiełki wodnej. Istoty ludzkie potrzebują natury, przestrzeni, otwarcia, czegoś własnego i intymnego, miejsca na oddech i złapanie promieni słonecznych w kontrze do sztucznego światła lamp, monitorów i smartfonów. Odpowiedzią na owe wielkomiejskie problemy staje się tak oczywisty element budynku, jakim jest dach.

Ta często traktowana jako swoiste pomieszczenie techniczne przes-trzeń wydaje się być w obliczu kurczących się miejskich obszarów rekreacyjnych idealnym polem do zmiany postrzegania obiektów mieszkalnych i użytkowych. Skala nie ma tu znaczenia – czy będą to ogrody BUW-u, czy kilka metrów kwadratowych państwa Kowals-kich, którym kawałek miejsca na leżak, stolik i skrzynkę ze świeżymi ziołami służyć będzie za intymną przestrzeń – dach to kolejne rów-noprawne pomieszczenie. Beneficjntem jest również sam inwestor, zyskując kolejny argument do sprzedaży powierzchni.

 

 

Spójrzmy zatem na to zagadnienie od strony praktycznej. Inwestor przewiduje w swoim obiekcie dostęp do dachu płaskiego z wejściem z części wspólnej przy obiektach użyteczności publicznej lub bez-pośrednio z lokalu w przypadku prywatnych domów lub mieszkań i apartamentów na najwyższej kondygnacji. Aby dostać się na dach, użytkownik skorzystać może z różnych opcji. Wyróżniają się trzy:

  • schody zewnętrzne z dostępem z tarasu na poziomie ostatniej kondygnacji, najczęściej kręcone;
  • schody zewnętrzne zagłębione w kondygnacji z domknięciem poniżej stropu;
  • wyjście w postaci kubatury z drzwiami, przeszklone lub pełne.

Pierwsze z rozwiązań wydaje się być najprostsze z uwagi na ograniczenie kosztów. Konsekwencją wyboru schodów zewnętrznych jest jednak zmniejszenie powierzchni kondygnacji lub tarasu, a także konieczność okresowej renowacji tego typu schodów, stale wystawionych na działanie warunków pogodowych. Dodatkowo mokre lub oblodzone, mogą być niebezpieczne dla użytkownika.

Wpuszczenie schodów pośrednio do obudowanego lokalu to sposób na zminimalizowanie strat powierzchni, ale wciąż borykać będziemy się z problemem konserwacji. Dochodzi do tego kwestia odwodnienia, a także zaleganie śniegu przy obfitych opadach i możliwość gromadzenia się zanieczyszczeń, np. liści.
Kubatura wyniesiona ponad konstrukcję dachu, potocznie zwana budką wyłazową, wydaje się być najwygodniejszą z opcji dostępu, jednak wiąże się z poważnym problemem – dopuszczalną wysokością zabudowy przewidzianą planem miejscowym. Nikt, ani inwestor, ani architekt, nie poświęci kondygnacji na rzecz wyjścia na dach.
Istnieje rozwiązanie niwelujące wspomniane problemy. Wyłaz LAMILUX Comfort, produkt będący pochodną świetlika szklanego LAMILUX FE o wysokich walorach termicznych i estetycznych, to idealny sposób na wygodny dostęp do dachu użytkowego. Dedykowany montażowi nad schodami biegowymi lub kręconymi posiada odpowiednie gabaryty w świetle przejścia, aby zapewnić użytkownikowi odpowiednią przestrzeń – wewnętrzna szerokość podstawy to 100cm lub 120cm, natomiast długość do wyboru 300cm lub 350cm. W wersji kwadratowej do dyspozycji jest wolna przestrzeń wielkości 200x200cm. Gabaryty te pozwalają na zaprojektowanie wygodnych (i co równie ważne, normatywnych) schodów, w kontrze do składanych schodków nożycowych lub ciasnych schodów kręconych pod mniejsze otwory w dachu.

Otwarcie za pomocą siłowników, najwyższej jakości komponenty i niemal całkowite przeszklenie skrzydła przesuwnego lub uchylnego -wszystko to składa się na produkt idealny do zastosowania w dachu użytkowym. Wyłazy LAMILUX Comfort to także duże ułatwienie dla wykonawcy obiektu – produkt dostarczany jest na budowę w całości, domykając przygotowany otwór w konstrukcji. Nie ma konieczności etapowania prac, bo gdy tylko możliwe stają się działania na dachu, możliwy staje się również montaż wyłazu, który czekał będzie już tylko na podłączenie i obróbki dekarskie.

 

Przestrzeń dachu użytkowego to dość oczywisty przykład dostępu do przestrzeni, powietrza i słońca, jednak użytkowanie obiektu, niezależnie od jego przeznaczenia, w przytłaczającej większości czasu odbywa się jednak w jego wnętrzach. Ważną kwestią jest również fakt, że urządzenia serii Comfort to także możliwość doprowadzenia do wnętrza znacznej ilości światła dziennego poprzez wspomniane wcześniej niemal w całości przeszklone skrzydło. Całościowy produkt korzystnie wpływa na bilans energetyczny obiektu – minimalne Urc wyłazu wynosi 0,87W/m0K.
LAMILUX POLSKA posiada w swoim portfolio produktowym szklane elementy punktowe serii F100G i FE, dachy szklane na profilach słupowo-ryglowych PR60, komfortowe wyłazy dachowe serii Comfort oraz systemy pasm łukowych o obniżonym współczynniku U [W/m0K]. Cechą wspólną dla całego asortymentu jest całkowity brak mostków termicznych, zapobiegający m.in. wykraplaniu pary wodnej do wnętrza obiektu, a także najwyższa jakość wykonania i szeroka możliwość konfiguracji. Dostępne są również systemy oddymiania grawitacyjnego oraz wentylacji za pomocą uchylanych siłownikami skrzydeł świetlików.