Cisza, ciepło i właściwe oświetlenie – to elementy, które w dużej mierze sprawiają, że dom jest komfortowy. Aby sprawnie wkomponować je w prywatną przestrzeń, niezbędne są: szczegółowy projekt architektoniczny, wysokiej jakości materiały budowlane, a także pomoc profesjonalnych wykonawców. Warto pamiętać, że o powodzeniu każdego przedsięwzięcia decyduje poprawny montaż.
Błędy wykonawcze są w stanie zniweczyć właściwości najlepszych technologii. W badaniach termowizyjnych obiektów to właśnie obszar wokół okien wypada najgorzej. Dlaczego jest on najczęstszym miejscem występowania mostków cieplnych?
Mostki termiczne pod obserwacją
Bez względu na to, czy przeprowadzamy termomodernizację czy też projektujemy dom niskoenergetyczny, mostki termiczne w fasadzie lub połaci dachowej nie pozwolą spełnić w pełni norm unijnych wchodzących w życie w 2021 roku. Te najczęściej powstają w miejscu połączenia stolarki ze ścianą zewnętrzną, głównie w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych, nadprożach i podokiennikach. Wybierając wysokiej jakości okna fasadowe oraz dachowe, równie duży nacisk powinniśmy położyć na rodzaj połączeń, a także sposób ich osadzenia. Tylko odpowiedni zestaw montażowy zagwarantuje zachowanie wszystkich właściwości okien i pełną izolacyjność powierzchni.
Jak zatrzymać ciepło w domu?
Do „ciepłego montażu” okien można podejść w sposób kompleksowy. – Rozwiązaniem, które gwarantuje oszczędność energii i niższe koszty ogrzewania na poziomie przewidywanym dla domów energooszczędnych, a nawet pasywnych, jest system okien dachowych Roto z Termo-blokiem WD. Termo-blok jest montowany fabrycznie wokół okna, co przekłada się na łatwy i szybki montaż bez ryzyka niedociągnięć w ociepleniu. Izolacja wykonana jest z polipropylenu lub polietylenu odpornego na promieniowanie UV i utlenianie. Dla jeszcze lepszej szczelności przegrody, okna z Tremo-blokiem WD można uzupełnić specjalnymi akcesoriami. Dla przykładu zestaw montażowy MDA to – oprócz hydro – i wiatroszczelnego połączenia okna z folią dachową – także dodatkowa izolacja termiczna. W skład zestawu wchodzą: 4 profile termoizolacyjne, 1 rolka taśmy uszczelniającej, 1 rolka taśmy klejącej oraz 8 śrub mocujących.
Uszczelnienie tego typu pozytywnie wpływa na parametry termoizolacyjne okna, poprawiając je nawet o 0,1 W/m²K. W zestawieniu ze szkleniem niskoemisyjnym okna Roto mogą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw = 0, 068 W/m²K – mówi Paweł Hryniewicz, Product Manager marki Roto Okna Dachowe.
Przygotowany fabrycznie produkt nie tylko gwarantuje szybki i łatwy montaż, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu wykonawczego i zapewnia ciągłość izolacji termicznej na całej powierzchni dachu. W praktyce okna z Termo-blokiem WD oznaczają dużą oszczędność energii cieplnej, a w konsekwencji niskie koszty ogrzewania.
Więcej informacji: www.roto.pl