Jak znaleźć wykonawcę więźby dachowej?

Tematyka artykułu

Zanim zatrudnimy dekarza do prac budowlanych na dachu, najpierw musi powstać więźba dachowa. To zadanie dla cieśli. Zadaniem inwestora jest natomiast znalezienie solidnego i rzetelnego fachowca — od konstrukcji więźby dachowej zależy bowiem trwałość i bezpieczeństwo całego dachu.
Znalezienie dobrego cieśli nie jest, wbrew pozorom, takie proste. Jeszcze do niedawna był to bowiem zawód niemal na wymarciu, traktowany jak relikt minionych epok. Jednak potrzeby inwestorów budujących domy sprawiły, że cieśla powrócił do łask. Nadal jednak niewielu fachowców kształci się, a następnie doszkala w dziedzinie tworzenia dużych elementów konstrukcyjnych, w tym też więźb dachowych. Nietrudno więc trafić na fachowca, który po wejściu na dach okaże się niesolidny i niekompetentny.

Nie wybieraj najtańszego

Wybierając wykonawcę więźby dachowej nie powinniśmy kierować się ceną jego usług. Tanie budowanie zawsze wychodzi drożej. Koszt pracy cieśli jest uzależniony od kształtu dachu — wiadomo, że prosty dach dwuspadowy będzie dużo tańszy niż np. mansardowy czy kopertowy. Ceny usług cieśli są również zmienne w zależności od lokalizacji. Więźba dachowa w Łodzi, Warszawie czy Krakowie, a więc w dużych miastach, zwykle kosztuje więcej niż ta sama usługa w mniejszych miejscowościach. Niestety, w małych miastach inwestorzy mają też niewielki wybór. Może się zdarzyć, że wybrany wykonawca nie sprawdzi się i poszukiwania trzeba będzie zacząć od nowa.

Najlepszy z polecenia lub z cechu

Rzetelny wykonawca z pewnością ma grono zadowolonych klientów. Jeśli decydujemy się skontaktować z wykonawcą z ogłoszenia, a nie z polecenia, warto dokładnie sprawdzić jego referencje. Idealnie by było, gdyby udało się porozmawiać z osobami, które korzystały z usług cieśli kilka lub kilkanaście lat temu. Jeśli w tym czasie nie było żadnych problemów z dachem, można sądzić, że jest to rzetelny wykonawca. Inwestorzy, którym wybrany cieśla robił więźbę dachową w nieodległym czasie mogą być mniej obiektywni. Dach może bowiem na pierwszy rzut oka wyglądać dobrze, co wcale nie znaczy, że został dobrze wykonany.

W poszukiwaniu cieśli warto udać się do cechów czy organizacji. Dobry cieśla w Łodzi z pewnością znajdzie się w Łódzkiej Izbie Rzemieślniczej, a solidny cieśla w Krakowie w Cechu Rzemiosł Budowlanych. Praktycznie w każdym większym mieście znajdziemy tego typu organizacje zrzeszające — wystarczy jeden telefon i będziemy mieli namiary na dobrego fachowca. Najlepiej, by miał tytuł mistrza — to oznacza wieloletni staż w zawodzie.

Dobry specjalista nie spieszy się

Dobry cieśla powinien być przede wszystkim dokładny i staranny, dbający od najdrobniejsze szczegóły konstrukcyjne. Od tego, w jaki sposób wykonana będzie więźba dachowa zależy nie tylko wygląd dachu i równomierne rozmieszczenie pokrycia, ale przede wszystkim trwałość i solidność całej konstrukcji. Mówiąc krótko, im lepszy cieśla, tym bardziej trwały i wytrzymały będzie wykonany przez niego dach.

Cieśla w swojej pracy powinien stawiać przede wszystkim na jakość, a nie ilość wykonanych więźb dachowych. Jeśli wybrany przez nas fachowiec szczyci się ogromną ilością realizacji w podejrzanie krótkim czasie, warto podejść do niego z dystansem. Na staranne wykonanie więźby dachowej potrzeba przede wszystkim czasu — można więc przypuszczać, że wykonywane przez niego konstrukcje prędzej czy później ujawnią ukryte wady, usterki czy uchybienia.

Cieśla dobrze wyposażony

Potencjalnego wykonawcę naszej więźby warto zapytać nie tylko o kwalifikacje i doświadczenie, ale też sprzęt, którego używa do pracy. Niezbędne wyposażenie to topór (ciesak), dodatkowe siekiery, młotki i piły do cięcia drewna, a także dłuta, strugi i komplet narzędzi do wymiarowania. Cieśla nie tylko dobry, ale też nowoczesny ma na stanie także elektronarzędzia: wiertarki, pilarki, frezarki. jeśli cieśla na plac budowy przyjedzie doskonale zaopatrzony, można mieć nadzieję, że równie dobrze wykona naszą więźbę.

Konieczna umiejętność czytania projektu

Wykwalifikowany cieśla musi umieć czytać projekty techniczne — jego obowiązkiem jest przecież wykonanie więźby dachowej ściśle według projektu. Najlepsi fachowcy idą nawet o krok dalej, gdyż potrafią dostrzec nieprawidłowości i uchybienia w projekcie, dzięki czemu nie dopuszczą do powstania wadliwej konstrukcji dachu.

Pracę cieśli trzeba nadzorować na każdym kroku od samego początku realizacji. Jeśli zauważymy, że wykonuje roboty niestarannie i niezgodnie z projektem, warto wymienić fachowca na innego. Pół biedy, jeśli dostrzeżemy uchybienia na początkowym etapie tworzenia konstrukcji. Wtedy jest jeszcze szansa ma w miarę bezproblemowe ich naprawienie. Niestety, osoby budujące dom często są laikami w kwestii budownictwa, nie zauważają oczywistych błędów, a efekty złego wykonania więźby dachowej dają o sobie znać wtedy, gdy całe pokrycie jest już gotowe. Bywa tak, że dopiero po kilku latach pojawiają się problemy z nieszczelnością dachu czy osłabioną konstrukcją — szukając przyczyn nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jest to wynik pracy niestarannego cieśli.

Nadzoruj z inspektorem lub osobiście

Jak sprawdzić jakość pracy cieśli, jeśli kompletnie się na tym nie znamy? Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie inspektora nadzoru — specjalisty, którego uwadze nie umknie nawet najdrobniejsze uchybienie. Potrafi on wychwycić błędy i usterki, dzięki czemu zanim odbierzemy więźbę dachową od wykonawcy, będziemy mogli polecić mu naprawę wszelkich niedociągnięć.

Jeśli natomiast nie mamy środków na wynajęcie inspektora nadzoru (budowa domu generuje takie koszty, że wielu inwestorów nie stać na zatrudnianie dodatkowych specjalistów, którzy kosztują przecież niemało) lub chcemy wszystko nadzorować osobiście (wiadomo, że pańskie oko konia tuczy, czyli wykonawca pracuje solidniej, gdy zleceniodawca patrzy), warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę patrząc cieśli na ręce.

Przede wszystkim trzeba się przyjrzeć, w jaki sposób cieśla impregnuje drewno — czy robi to dokładnie, czy może pokrywa impregnatem tylko wielkie powierzchnie. Tymczasem środek trzeba nałożyć nawet w miejscach przecięcia belek. Na tych niemal niezauważalnych powierzchniach także może z czasem dojść do rozwoju pleśni i grzybów. A to prosta droga do uszkodzenia całości konstrukcji.

Każda śrubka ma znaczenie

Warto też z projektem w reku sprawdzać, czy cieśla pracuje zgodnie z planem. Sprawdźmy, czy wystarczająco solidnie wykonał połączenia poszczególnych elementów więźby. Zwróćmy uwagę na to, czy ilość wykorzystanych gwoździ zgadza się z tym, co założył konstruktor.

Sprawdźmy też, czy łączniki stalowe i perforowane płytki idealnie przylegają do powierzchni drewna. Jeśli odstają, obowiązkiem cieśli jest ich poprawienie. Przyjrzyjmy się też śrubom i używanym pod nie podkładkom. Muszą być naprawdę mocno dokręcone. Trzeba bowiem pamiętać, że drewno używane do wykonania więźby dachowej będzie przez kolejne lata pracować, oddychać i odkształcać się. Co za tym idzie – śruby mogą się poluzować, a to stanowi zagrożenie dla stabilności całej konstrukcji.

Powinniśmy też sprawdzić, czy wszystkie elementy drewniane są dokładnie docięte i równo ustawione zarówno w pionie, jak i w poziomie. Nawet jeśli krzywizn nie zauważymy, niedociągnięcia i tak szybko wyjdą na jaw — dekarze zauważą nieprawidłowości w momencie, gdy nie będą mogli równo pokryć dachu.