Jak wybrać solidnego dekarza?

Tematyka artykułu

Dach to zwieńczenie budowy domu. Choć kładziemy go na końcu, warto już na początku inwestycji poszukać dobrego dekarza lub całej ekipy do kładzenia dachu. Solidny i trwały dach na lata to bowiem kwestia nie tylko dobrych i sprawdzonych materiałów budowlanych oraz profesjonalnego projektu, ale też fachowców, którzy go położą.

Jak podkreślają specjaliści, dach jest tą częścią budynku, przy której popełnianych jest najwięcej błędów. Aby czuć się bezpiecznie pod swoim dachem, trzeba więc jego budowę czy naprawę powierzyć profesjonaliście. Szczęśliwcy, którzy za pierwszym podejściem trafią na rzetelnego i uczciwego wykonawcę, mogą być pewni, że dach będzie im służył przez długie lata w niezmienionym stanie. Natomiast osoby, które chcą znaleźć dekarza szybko lub szukają jak najtańszej usługi, mogą się przeliczyć. Warto pamiętać, że w każdej dziedzinie życia sprawdza się zasada — im coś jest tańsze, tym będzie nas więcej kosztować.

W przypadku kładzenia dachu może to mieć poważne konsekwencje. Wybierając usługę najtańszą lub pierwszego lepszego fachowca trzeba się bowiem liczyć zarówno z drobnymi poprawkami niedociągnięć, jak i wymianą całego pokrycia dachowego. Oczywiście, wszystko na koszt inwestora — bo nieuczciwi wykonawcy raczej nie dają gwarancji na trwałość wykonanych przez nich dachów.

Pamiętajmy, dobry dekarz nie jest tani. Jak w każdej innej dziedzinie — wysoka jakość, choć kosztuje więcej, to bardziej się opłaca. Tym bardziej, gdy chodzi o nasz dom — na spokoju i bezpieczeństwie przyszłych domowników nie warto oszczędzać.

Fuszerki i niedoróbek nie widać od razu

Warto przy tym pamiętać, że wadliwie wykonany dach z pozoru wygląda dobrze. Skutki złego wykonawstwa mogą pojawić się dopiero po kilku latach. Nawet, jeśli znajdziemy dekarza, który daje gwarancje na zrealizowane inwestycje, (3 lata przy budowie dachu oraz rok przy remoncie), pierwsze objawy niedociągnięć budowlanych mogą pojawić się dużo później. Jeśli na takim dachu pojawi się pleśń (a dzieje się tak dopiero po około 10 latach), najprawdopodobniej nie skojarzymy tego z niedbałym fachowcem. Będziemy ponosić koszty naprawy czy uszczelniania nie zdając sobie sprawy, że tych wydatków moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy od razu postawili na sprawdzoną firmę i pewnego, sprawdzonego wykonawcę.

W poszukiwaniach dobrego dekarza warto postawić na specjalistów, którzy nie tylko potrafią wcielić w życie każdy projekt, ale też fachowo doradzą i odpowiedzą na każde pytanie inwestora, np. jaki wybrać materiał, w którym składzie materiałów budowlanych są najkorzystniejsze ceny itp. Solidny i rzetelny dekarz powinien też dysponować sprawdzonym zespołem fachowców. Umiejętnie dobrany i zgrany zespół to podstawa dobrze wykonanego dachu.

Fachowiec z polecenia

Jak znaleźć dobrego dekarza? Najlepszym sposobem jest poczta pantoflowa. Warto popytać w swoim otoczeniu, czy ktoś może polecić sprawdzonego fachowca. Zadowolony klient to najlepsza reklama dla każdego specjalisty, bez względu na branżę.

Można też przeglądać ogłoszenia, strony internetowe i portale branżowe. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać dekarz w Warszawie czy dekarz w Łodzi i od razu pojawi nam się cała lista specjalistów do wyboru.

Jednak w sieci każdy dekarz będzie reklamował swoje usługi jak najlepiej. Nie dajmy się nabrać nawet na zdjęcia dachów, które do tej pory zrealizował. Po pierwsze — nie mamy żadnej gwarancji, że to są faktycznie jego realizacje. Po drugie — nie mamy też pewności, czy na pięć zaprezentowanych, dobrze wykonanych dachów nie ma piętnastu innych, które zepsuł i nimi się nie chwali. Decydując się na dekarza z ogłoszenia dobrze jest więc poprosić go o namiary na klientów, dla których do tej pory pracował. Oni z pewnością polecą nam go, jeśli są zadowoleni lub zdecydowanie odradzą, jeśli współpraca z dekarzem nie układała się po ich myśli. Dopiero po sprawdzeniu referencji można zacząć prowadzić rozmowy na temat usługi.

Najlepszy sprawdzony dekarz zrzeszony

Jeśli chcemy sprawdzić wiarygodność fachowca, którego chcemy zatrudnić do kładzenia naszego dachu, można też sprawdzić, czy należy do cechu czy stowarzyszenia, zrzeszającego specjalistów z jego branży. Mamy w Polsce sporo ogólnokrajowych i regionalnych stowarzyszeń i cieśli, do których przynależność jest uwarunkowana posiadaniem odpowiednio udokumentowanych kwalifikacji czy certyfikatów.

Jeśli szukamy dobrego dekarza w Warszawie, warto udać się do Mazowieckiej Izby Rzemiosł, a solidnego dekarza w Krakowie z pewnością znajdziemy w Cechu Rzemiosł Budowlanych. Takie instytucje, zrzeszające sprawdzonych fachowców znajdziemy w większości dużych miast. Ich pracownicy z pewnością nie poleca nikogo niesprawdzonego. Najlepiej polecony wykonawca posiadał dyplom mistrzowski w zawodzie dekarza. Dekarz zrzeszony jest więc bardziej wiarygodny niż taki, który nie należy do żadnego cechu.

Zanim zatrudnimy dekarza, sprawdźmy, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy wykonuje prace budowlane na czarno. Jest oczywiste, że pracownik, który pracuje bez zarejestrowanej firmy będzie tańszy. Nie dajmy się jednak skusić na jego ofertę. Brak firmy to także brak odpowiedzialności za wykonaną pracę. Jeśli nie będziemy zadowoleni z efektów pracy dekarza, dużo trudniej będzie dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Umowa to podstawa

Jeśli już zdecydujemy się na konkretnego dekarza, nie wpuszczajmy go na dach bez podpisania umowy. Co prawda, można pozostać przy umowie ustnej, jednak ustalenia słowne, nie podparte formą pisemną mogą być bezużyteczne, gdy będziemy chcieli udowodnić wykonawcy niedotrzymanie warunków umowy.

Co powinna zawierać umowa na wykonanie dachu?

  • dane zleceniodawcy i wykonawcy – imię, nazwisko, nazwa i adres firmy czy adres zamieszkania, im więcej danych, tym lepiej
  • jasno określony zakres prac
  • termin rozpoczęcia prac i szczegółowy harmonogram ich prowadzenia
  • termin oddania gotowego dachu/zakończenia remontu
  • całkowity koszt usługi – tak zapisany, by wykonawca w trakcie realizacji nie mógł żądać czy generować kosztów dodatkowych
  • dobrze by było, by w umowie znalazł się zapis, że wykonawca ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie jakichkolwiek istniejących już instalacji

Warto przyjrzeć się wyposażeniu

Każdego fachowca warto pilnować, co zwykle wiąże się z koniecznością częstej obecności na placu budowy lub w miejscu remontu. Szczególną uwagę na prace wybranego specjalisty trzeba zwrócić na samym początku prac. Co jest ważne? Przede wszystkim sprzęt, jakim dysponuje. Dekarz może być doskonałym specjalistą o świetnych referencjach i z potwierdzonymi kwalifikacjami, jednak jeśli nie ma dobrego wyposażenia, prace przez niego wykonane nie będą najlepszej jakości. A nie o to przecież chodzi, byśmy dodatkowo inwestowali w lepszy sprzęt fachowca.

Rzetelny fachowiec powinien być wyposażony w narzędzia tradycyjne, elektronarzędzia oraz bezpieczny sprzęt do wciągania dachówek na dach. Dobrze by było, gdyby miał też rusztowanie — choć nie jest ono wymagane przepisami, jednak znacznie zwiększa bezpieczeństwo prowadzonych prac budowlanych oraz osób przebywających na placu budowy.

Od samego początku trzeba obserwować pracę budowlańców na dachu. Czasem nawet niewprawnym okiem można zauważyć, że wybrana ekipa do rzetelnych i solidnych nie należy. Jeśli już na wstępnym etapie prac będziemy niezadowoleni z jakości usług dekarskich, raczej nie ma się co łudzić, im dalej, tym będzie gorzej. W takim przypadku warto jak najszybciej pomyśleć o zmianie ekipy. Im krócej będzie przebywać na dachu, tym mniej zdąży zepsuć, a my unikniemy kosztów związanych z poprawianiem niedociągnięć.