Blacha na dach – o czym trzeba wiedzieć przed zakupem?

Tematyka artykułu

Zanim przystąpimy do zakupu blachy na dach, warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami związanymi z kluczowymi elementami, które definiują jakość blachy jaką zakupimy, a mowa tutaj o:

  • Grubości blachy – zazwyczaj wynosi ono 0,5-2,5 mm. Istnieje zasada, że im grubsza, cięższa blacha, tym bardziej solidniejsze pokrycie dachowe
  • Rodzaju powłoki – wykonane są najczęściej z poliestru (gładka, mało odporna na czynniki zewnętrzne, tania), pularu (odporny na działanie promieniowania UV, czynników zewnętrznych, droższa, polecana na przemysłowe budynki z wysoką emisją szkodliwych substancji), PVDF (gładka, z połyskiem, twarda, trwała, odporna na czynniki zewnętrzne, najdroższa z blachodachówek), plastizolu (odporna na ścieranie, z połyskiem i trwałym kolorem).
  • Rodzaju pokrycia dachowego:
  1. Blacha trapezowa – nowoczesne pokrycie dachowe w formie trapezu. Stosowana także podczas elewacji, ze względu na powlekanie ochronnymi warstwami oraz dwustronnie wykonany ocynk.
  2. Blachodachówka – trwałe pokrycie dachowe, nadające się do stromych dachów. Zazwyczaj stosowana w domach jednorodzinnych czy budynkach gospodarczych.
  3. Blacha na rąbek stojący – to pionowa konstrukcja lub pozioma okładzina przygotowana z metalu. Najczęściej stosowana w dachach wentylowanych, łukowych oraz płaskich. Polecana w budynkach szkolnych, biurach i salach gimnastycznych.
  4. Blacha płaska – używana do pokrycia płaskich dachów, lecz także tych o sporym spadku. Jest lekka, daje się łatwo formować i szybko się ją montuje. Z tych powodów, jest coraz częściej wybieranym rodzajem pokrycia dachowego.
  • Wytrzymałości więźby dachowej – jest to bardzo ważny element konstrukcji domu. Drewno, z którego zazwyczaj jest wykonana powinna być odporna na wilgoć, ponieważ powoduje to jej osłabienie. Warto także uważać na zbyt ciężkie pokrycie, które może powodować ugięcie krokwi, a w skrajnych przypadkach kosztowny remont dachu.

Ile kosztuje blacha na dach?

Koszt zakupu i pokrycia dachu blachą zależy w dużej mierze od konkretnie wybranego rodzaju blachy. Wpływ na cenę będzie mieć także trwałość, wytrzymałość, odporność danej blachy oraz koszt robocizny. Nie warto w tym wypadku oszczędzać i postawić na zaufanych, polecanych producentów i dobrej jakości materiały. Da to nam pewność, że cała konstrukcja wytrzyma długie lata, bez konieczności naprawiania i dodatkowych kosztów.

Co lepsze na dach – papa czy blacha?

Decydując się na pokrycie dachowe, nie możemy robić tego bez zastanowienia i odpowiedniej wiedzy. Jest to ważna decyzja, która wpływa na wygląd domu oraz trwałość całej konstrukcji.

Papa będzie dla nas zdecydowanie tańszym wyborem, jednak w przypadku blachy możemy liczyć na ogromny wybór koloru i kształtu oraz długą gwarancję (co najmniej na kilka lat). Warto także podkreślić niewielki koszt, materiał, którego nie pokryje korozja, nie będzie przeciekać, a także wytrzymałość. Właśnie dlatego blacha jest coraz częściej przez nas wybierana.

Jaka blacha na dach będzie najlepsza?

Od tego jaka blacha będzie najlepsza dla naszego dachu, zależy jego rodzaj:

  • Dach dwuspadowy – najlepiej sprawdzi się tutaj blacha płaska tytanowo-cynkowa. Dopasowuje się praktycznie do każdego kształtu,
  • Dach kopertowy – z racji skomplikowanej konstrukcji warto wybrać pokrycie składające się z paneli i modułów,
  • Dach garażowy – blacha ocynkowana trapezowa świetnie sprawdzi się na garażu. Zapewni ochronę przed wiatrem i gradem,
  • Dach płaski – tanim i dobrym pomysłem będzie wybór blachy płaskiej w panelach albo arkuszach. Szybko można ją ułożyć, nie tracąc materiałów.